معدن‌ و صنعت ترکیه

معدن‌ و صنعت ترکیه

معدن‌ و صنعت ترکیه

ترکیه تاریخچه ای طولانی در زمینه معدنکاری کانی های فلزی و صنایع معدنی گوناگون دارد که شامل تولید بیش از ۶۰ کانسنگ فلزیست و ترکیه از کشورهای پیشرو جهان در تولید کانی های بوار و پومیس بوده و تولید کننده مهم باریت، بنتونیت، کرومیت، فلدسپار، کائولن، منیزیت و پرلیت می باشد.

بخش صنعت با سهم 27 درصدی از تولید ناخالص داخلی بعد از خدمات با سهم 64 درصدی دومین بخش بزرگ اقتصاد ترکیه است.

شاخه های اصلی صنعت ترکیه را لوازم خانگی و الکترونیک، نساجی و پوشاک، خودروسازی، صنایع ریلی، هوانوردی و صنایع دفاعی و آهن و فولاد تشکیل میدهد.

صنعت و معدن مهمترین صنایع کشور ترکیه عبارتند از: غذایی، خودرو ، الکترونیک، معدن، فولاد، نفت، کاغذ، مصالح ساختمانی و…

صنعت معدن‌کاری و فلزات ترکیه موازی با اقتصاد قوی کشور در حال رشد است و ترکیه از کوههای آلپ در جنوب شرقی وارد اروپا شده و از قفقازهای پایین از روی ایران و هیمالیا تا چین ادامه داشته و اکثر بخش غربی نسل متالوژنیک تتیس آوراسیا که نوع خاصی از اوفیولیت است را در خود جا داده و به سرمایه‌گذاران معدن پتانسیل اثبات شده ای را ارائه می‌دهد.

ترکیه که کم ترین میزان کشف در این نسل را دارد، با این ویژگی برای شرکت‌هایی که در زمینه  استخراج معدن فعالیت دارند به عنوان منطقه ای که آینده ای امیدوار کننده دارد جلب توجه می‌کند و از آنجایی که معدن‌کاری در ترکیه بیشتر محدود به حفاری‌های سطحی بوده، پتانسیل بزرگی در زمینه‌ی حفاری عمیق در انتظار سرمایه‌گذاران بین المللی است.

همچنین ترکیه یک منبع مهم تولید محصولات معدنی فرآوری شده دارای ارزش افزوده مثل سیمان، فروکروم و فولاد است و ارزش تولیدات هیدروکربوری در ترکیه کم بوده اما این کشور مسیر مهم نقل و انتقال کشتی های نفت خام و گاز طبیعیست.

معدن‌ و صنعت ترکیه

معدن‌ و صنعت ترکیه

واردات و صادرات معدن و صنایع به ترکیه

ترکیه در هدف دارد تا سال ۲۰۲۳ که صدمین سالگرد تاسیس این کشور است صادرات ۵۰۰ میلیارد دلاری انجام دهد به ویژه بخش های خودروسازی، لوازم خانگی، پوشاک حوزه های برجسته برای تحقق این هدف به مشار می روند.

بررسی مبادلات تجاری ایران و ترکیه سال 97 در که بخش معدن و صنایع معدنی با سهم بیش از 400 میلیون دلاری، بیش از 45 درصد صادرات کشورمان را به خود اختصاص داد.

پتانسیل صادراتی معدن و صنایع معدنی ایران به ترکیه عبارتند از: محصولات تخت نورد شده از آهن یا از فولادهای غیر ممزوج، سایر مصنوعات از روی، صفحه ورق و نوار از مس بصورت طومار، سایر فرو سیلیسیوم

پتانسیل وارداتی معدن و صنایع معدنی از ترکیه به ایران عبارتند از: سایر میله ها از آهن یا از فولادهای غیر ممزوج دارای دندانه، سایر ورق ها و نوار نازک از آلومینیوم، سایر الیاف شیشه ای، سولفات باریم، محصولات تخت نورد شده از آهن یا از فولاد غیر ممزوج، سایر مفتول ها از سایر فولادهای ممزوج، اکسیدهای بور، اسیدهای بور، مشتقات کربنات منیزیم.

واردات و صادرات معدن و صنایع به ترکیه

واردات و صادرات معدن و صنایع به ترکیه

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک ترکیه است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا در ترکیه به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی ترکیه می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و املاک ترکیه راهنمائی کنند.

ثبت ديدگاه