مالیات کارمندی در ترکیه

مالیات کارمندی در ترکیه

مالیات کارمندی در ترکیه

یکی از کشورهایی که در سال‌های گذشته رشد بسیار خوب اقتصادی را تجربه کرده است، کشور ترکیه است که بررسی نظام مالیاتی آن درخور توجه خواهد بود و قوانین مالیاتی در کشور ترکیه بسیار دقیق و مثمر ثمر هستند.

سیستم مالیاتی این اولین چیزی است که باید هنگام تاسیس یک شرکت در ترکیه و یا نقل مکان به اینجا بدانید و ترکیه انگیزه زیادی به سرمایه گذاران خارجی می‌دهد؛ با این حال، کارمندان شرکت­های ترکیه دارای مزایای مالیاتی متعددی هستند. افراد، اتباع، دارندگان مجوز اقامت و کسانی که بیش از ۶ ماه در ترکیه زندگی می­کنند، به عنوان شهروندان ترکیه در نظر گرفته می­شوند و از درآمدشان از سراسر جهان سیستم مالیاتی خواهند پرداخت در حالیکه، کسانی که ساکن و شهروند ترکیه نیستند فقط از درآمدهایی که در ترکیه بدست می‌آورند، مالیات می­پردازند و ضوابط مشابهی برای سود شرکت‌های ترکی اعمال می­شود و شرکت­های خارجی که در ترکیه شعبه دارند نیز مشمول پرداخت مالیات می­شوند.

قوانین مالیاتی در کشور ترکیه بسیار پیچیده و دقیق هستند و در ترکیه، اخذ مالیات از مصرف سوخت و استفاده از خودرو، ازمهم‌ترین اقلام تشکیل‌دهنده مالیات در این کشور است که بخش عظیمی از درآمدهای بودجه ترکیه را تشکیل می‌دهد.

ترکیه، به اشتباه اخذ مالیات‌‌های زیاد از تماس‌های تلفنی حذف می‌شود و وقتی اخذ مالیات 15 تا 40 درصدی از درآمد هر فرد، 15 درصد از درآمد بانک‌ها، موسسه‌های مالی و شرکت‌های بیمه، دست‌کم 3 درصد در خرید و فروش مستغلات و تا 73 درصد بهای سوخت در کنار دیگر راه‌های مدیریتی و مالی، به رشد بالای اقتصادی کشوری منجر می‌شود

هفت دسته بزرگ درآمد وجود دارد که در ترکیه مشمول سیستم مالیاتی می­شوند:

  • حقوق و دستمزد
  • سود کسب و کار
  • درآمد بازرگانان
  • درآمد کشاورزی
  • درآمد حاصل از اموال غیر منقول
  • درآمد حاصل از سرمایه گذاری
  • سایر منابع درآمد، مانند سود سرمایه، بهره، پرداخت سود سهام
مالیات کارمندی در ترکیه

مالیات کارمندی در ترکیه

اصلی­‌ترین منابع مالیاتی در ترکیه

سه منبع مالیاتی در ترکیه وجود دارد:

  • سیستم مالیاتی بر درآمد

سیستم مالیاتی بر درآمد، عبارت است از مالیات بر درآمد اشخاص و شرکتها اعم از خارجی و داخلی ساکن ترکیه.

  • سیستم مالیاتی غیر مستقیم

مالیتتات غیر مستقیم، مالیاتی است که از درآمد کارمندان، کارگران و هر شهروندی که در نتیجه کار تجاری دریافت میکند و به دولت پرداخت میشود.

  • سیستم مالیات بر ثروت

سیستم مالیات بر ثروت، کسب اموال و دارایی بر حسب مورد، مشمول مالیات به میزان 4٪ الی 30٪ ارزش تخمینی آن می باشد و مالیات پرداخت شده در یک کشور خارجی بر اموال به ارث برده شده از میزان کل مالیات مشمول کسر می گردد و مالیات بر ارث در طول مدت پنج سال و درطی دو قسط در هر سال، قابل پرداخت است.

اصلی­‌ترین منابع مالیاتی در ترکیه

اصلی­‌ترین منابع مالیاتی در ترکیه

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک ترکیه است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا در ترکیه به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی ترکیه می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و املاک ترکیه راهنمائی کنند.

ثبت ديدگاه