راهنمای کاربردی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

راهنمای کاربردی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

راهنمای کاربردی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

یکی از دغدغه های مسافران به دیگر کشورها، چگونگی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و مسیر یابی و رسیدن به مناطق گردشگری است .

این دغدغه وقتی که سفر اول باشد، بیشتر هم می شود. از آنجا که استانبول یکی از زیباترین شهرهای دنیاست و از طرف گردشگران ایرانی هم خیلی مورد استقبال است، در این راهنما قصد داریم  مسیرهای زمینی و دریایی متنوعی که در این شهر دوست داشتنی وجود دارد را به اختصار شرح دهیم تا مسافران از این نظر مشکلی نداشته باشند.

شهر استانبول به دلیل وجود عوارض طبیعی ای چون خلیج طلایی و آبراه بسفر به سه پاره تقسیم شده است بخش اروپایی آن در دوطرف خلیج طلایی شکل گرفته که به واسطه پل هایی که معروفترین این پل ها پل گالاتای است مرتبط است و این دو بخش اروپایی را نیز آبراه بسفر از بخش آسیا جدا کرده است که با پل های عظیمی چون پل بغاز نیز این دو قاره به هم مرتبط شده اند.

راهنمای کاربردی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

راهنمای کاربردی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

 

1 – تراموا

طبق نظر سنجی ها، محبوب ترین وسیله حمل و نقل توریست ها تراموا است .  زیرا از وسط خیابان های شهر و بر روی ریل های زمینی میگذرد و علاوه براین، با سرعت بسیار مناسبی که دارد این فرصت را بوجود می آورد تا بتوان شهر را دید.

تراموا

تراموا

2 – مترو

متروی استانبول برخلاف تراموا هم سرعت بیشتری داشته و هم کاملا در زیر زمین قرار دارد .

دو نوع مترو در استانبول وجود دارد یکی متروی برقی که خط اصلی متروی استانبول است و یک نوع هم وسیله ای است که با استفاده از کابل کشیده میشود به نام “فونیکولار” و معروفترین مسیر این وسیله ، مسیر کوتاه ولی پرشیب از میدان تقسیم به سمت بندرگاه پر کابرد و شلوغی به نام کاباتاش است ، ورودی مترو را با تابلوی M مشخص کرده اند .

مترو

مترو

3 – اتوبوس

اتوبوس های خطی استانبول نیز در مسیرهای متنوعی وجود دارد ولی به علت تردد در ترافیک خیابان های شلوغ استانبول سرعت بالایی ندارد ولی گاهی مسیرهایی دارد که با استفاده از تراموا و مترو قابل دستیابی نیست .

اتوبوس

اتوبوس

4 – اسکله های استانبول

استانبول شهری است که توسط آبراه به ۲ قسمت تقسیم شده است .

اسکله های زیادی در نقاط مختلف شهر وجود دارد که علاوه بر مسیرهای تفریحی و تورهای دریایی و اتصال بین جزایر ، برای رفت و آمد روزانه میان اسکله های شهری هم میتوان از مسیرهای آن استفاده کرد ولی هزینه بیشتری دارد .

معروف ترین آنها عبارتند از کادیکوی، ارتاکوی، بشیکتاش، کاباتاش، یانی کاپی و امین اونو.

اسکله های استانبول

اسکله های استانبول

5 – دلموش یا مینی باس

دلموش ها، ون های زردی هستند که توانایی جابه جایی ۱۰ نفر را دارند و در بیشتر خیابان ها و مراکز خرید و در مکانهایی که ایستگاه دیگر وسایل حمل و نقل وجود ندارد حضور دارند .

دلموش ها در خطوط مشخصی حرکت میکنند و کرایه آنها ثابت و مناسب است . ولی بیشتر در بخش آسیایی استانبول رفت و آمد می کنند و فقط پول نقد می گیرند و از کارت های حمل و نقل مانند استانبول کارت پشتیبانی نمیکنند.

دلموش یا مینی باس

دلموش یا مینی باس

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک ترکیه است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا در ترکیه به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی ترکیه می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و املاک ترکیه راهنمائی کنند.

ثبت ديدگاه