تحصیل در ترکیه، اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه، اعزام دانشجو به ترکیه 2019-01-31T16:04:02+04:00

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه فرصت بزرگی برای مهاجرت به اروپا پس از اتمام دوره است.
کیفیت آموزش در ترکیه منطبق با استانداردهای اروپائی است.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل قرار گرفتن در اروپا ، عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین اقتصاد و صنعت رو به رشد و امکانات زندگی مناسب همواره جزو مقاصد اصلی ایرانیان برای تحصیل و اقامت محسوب می شود و دانشگاه های این کشور نیز دارای اعتبار بین المللی بالا و شهریه های مناسب و پایین هستند.

حدود ۲۰۰ دانشگاه خصوصی و دولتی در کشور ترکیه مشغول به ارائه خدمات آموزشی هستند و با تحصیل در ترکیه ، تجربه‌های متفاوتی و چیزهای زیادی برای کشف و بازدید در این سرزمین زیبا وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی است و دانشگاه هایی که تدریس در آنها به زبان ترکی صورت میگیرد، هزینه های پرداختی در آنها زیاد نیست و علاقمندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور، ترکیه را به برای اقامت انتخاب نمایند و در کنار این دانشگاه ها، دانشگاه هایی نیز هستند که تدریس در آنها به زبان انگلیسی میباشد و هزینه های تحصیل در این دانشگاه های انگلیسی زبان نسبت به دانشگاه های دیگر بالاتر است.

اقامت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از راحت‌ترین نوع گرفتن اقامت است و برای تحصیل در ترکیه ابتدا باید مدرک زبان ترکی را از طریق آزمون، با نمره خوب دریافت کنید و سپس برای رفتن اقدام کنید و اکثر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی هستند.

از اتباع خارجی که با این هدف درخواست اجازه اقامت نموده اند، ارائه برگه و اطلاعاتی که از سازمان مربوطه دریافت خواهد گردید، خواسته خواهد شد.
مدت اجازه اقامت نمی تواند بیشتر از مدت آموزش و اهداف مشابه باشد.

در رابطه با دانشجویانی که در قالب برنامه تبادل دانشجو (اراسموس، مولانا، فارابی و غیره.) آمده اند؛ از کسانی که از تاریخ اولین ثبت نام ظرف سه ماه درخواست بیمه بهداشت و درمان عمومی نموده باشند، مجددا بیمه بهداشت و درمان خواسته نخواهد شد.
اما از کسانی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام مراجعه ننموده و حق بیمه بهداشت و درمان عمومی را از دست دهند، بیمه بهداشت و درمان خصوصی خواسته خواهد شد.

به اتباع خارجی که فاقد اجازه اقامت نسبیت بوده و قصد تحصیل در دوره آموزشی ابتدایی و یا راهنمایی را دارند (اتباع خارجی دارنده اجازه اقامت خانوادگی که قصد تحصیل در دوره ابتدایی و راهنمایی را دارند تا سن 18 سالگی بدون نیاز به اخذ اجازه اقامت می توانند به تحصیل خود ادامه دهند.
اما دانش آموزانی که 18 سال خود را تکمیل نموده و هنوز در حال تحصیل در دوره راهنمایی می باشد، باید اجازه اقامت دریافت نمایند.)

اتباع خارجی که در کشور ما در یک مرکز آموزش عالی در سطح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS)، آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) آموزش خواهند دید،
اجازه اقامت دانشجویی داده خواهد شد.

اجازه اقامت دانشجویی، تنها حق حامی بودن برای مراجعه جهت اجازه اقامت همسر و فرزندان فراهم می آورد. برای سایر نزدیکان در خصوص اخذ اجازه اقامت هیچگونه حقی فراهم نمی آورد.

نکته 1: اگر دوره آموزشی دانشجوی خارجی کمتر از یکسال می باشد، مدت اجازه اقامت نمی تواند بیشتر از دوره آموزشی باشد.

نکته 2: به اتباع خارجی که به واسطه سازمان و نهادهای دولتی به ترکیه آمده و آموزش خواهند دید، در طول مدت آموزش، اجازه اقامت داده خواهد شد.

نکته 3: برای اتباع خارجی که در دوره ابتدایی و راهنمایی آموزش خواهند دید و سرپرستی هزینه های آنها از سوی فردی حقیقی و یا حقوقی بر عهده گرفته شده است، با ارائه رضایتنامه از سوی ولی و یا سرپرست قانونی وی، برای طول مدت تحصیل اجازه اقامت های یک ساله صادر گردیده و قابل تمدید می باشد.

نکته 4: بر اساس احکام قانون بیمه های اجتماعی و قانون بیمه بهداشت و درمان عمومی، از دانشجویان خارجی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ اولین ثبت نام جهت بیمه بهداشت و درمان عمومی مراجعه نمایند، بیمه بهداشت و درمان جداگانه خواسته نخواهد شد. اما از کسانی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام مراجعه ننموده و حق بیمه بهداشت و درمان عمومی را از دست دهند، بیمه بهداشت و درمان خصوصی خواسته خواهد شد.

نکته 5: در صورت تغییر دانشکده و یا رشته در همان مرکز آموزشی و یا تغییر مرکز آموزشی در همان استان، به شرط آنکه در تحصیل وقفه ای ایجاد نگردد و در موعد مقرر اطلاع داده شود، اجازه اقامت موجود، همچنان معتبر خواهد بود. اگر مدت اجازه اقامت از مدت تحصیل کوتاه تر باشد، هنگامی که اجازه اقامت پایان یافت به میزان مدت تحصیل تمدید خواهد گردید.

در صورتی که ادامه تحصیل در شهر دیگری ادامه خواهد یافت، از سوی استانداری استانی که تحصیل در آن ادامه می یابد، اجازه اقامت موجود قطع گردیده و تا زمان تحصیل جدید، اجازه اقامت تنظیم خواهد گردید.

نکته 6: تمامی دانشجویان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در ترکیه در حال تحصیل می باشند، به شرط دریافت اجازه کار، می تواند کار کنند. اما حق اجازه کار برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی پس از سال اول فراهم می گردد. مراجعات جهت اجازه کار به وزارت کار و تامین اجتماعی صورت می پذیرد.

+ مدارس و دانشگاه های ترکیه

ابتدا «تطبیق تحصیلی» انجام دهید که سپس بتوانید از مدارس یا دانشگاهها حضورا استعلام برای ثبت نام کنید.

دفتر ایران: تهران، بلوار مرزداران، پلاک ١۵٢، طبقه ٢
(شنبه تا چهارشنبه 9:00 تا 18:00 و پنجشنبه 9:00 تا 13:00)

دفتر تهران:
021.44950680 (تهران)

مزایای تحصیل در ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین خصوصی دارای اعتبار جهانی هستند و تحصیلات عالی را طبق استانداردهای آموزشی و در سطح بالا ارائه می دهند.
مدرسان با تجربه و کارآمد و سیستم آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی از مزایای تحصیل در این کشور می باشند.

دانشجویان محصل در این کشور بخوبی می توانند در تحصیل، زندگی و شغل مورد نظر خود پیشرفت کنند. دیپلم دانشجویان خارجی که در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، اعتبار یکسان با مدرک بسیاری از دانشگاههای اروپا، امریکا و سراسر جهان را دارد.

شرایط تحصیل در ترکیه در هر دو دانشگاه دولتی و دانشگاه های خصوصی فرصت دسترسی آسانتر به اطلاعات را برای دانشجویان فراهم کرده اند. کلیه دانشگاهها مجهز و کامل هستند. د
انشجویان تحصیلات خود را در محیط آموزشی مدرن شامل: کتابخانه، آزمایشگاهها، باشگاههای دانشجویی محسط ویژه برای فعالیت های هنری می باشند.

ترکیه در مقایسه با کشورهای همجوار خود، یک کشور توسعه یافته است. فردی که در این کشور تحصیل می کند دارای شرایط اقتصادی مناسبی می باشد.

ترکیه دارای جمعیت جوان می باشد و این افراد نیز به سرعت اتباع خارجی را می پذیرند و خود را با آنها منطبق می سازند. مهمان نوازی این کشور همیشه در تاریخ عنوان شده است.
امکانات اقامت، تغذیه و حمل و نقل، یکی از اساسی ترین نیازهای دانشجویان در کشور ترکیه است. بسیاری از دانشگاه ها دارای خدمات مشاوره برای کمک به دانشجویان در این زمینه می باشند.

هر دانشگاه دارای خوابگاه است که ممکن است دولتی یا خصوصی باشند. اجاره مسکن یکی دیگر از امتیازات تحصیل در این کشور می باشد. در سیستم استثنایی توسعه یافته در ترکیه است. بسیاری از دانشگاه ها خدمات مشاوره ای را برای تطبیق سریع تر با زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه ارائه می دهند.

هر دانشگاه خوابگاه های دانشجویی ترکیه خود را متعلق به آن و در فواصل قابل دسترسی است. این خوابگاه ها ممکن است شرکت های خصوصی و همچنین خوابگاه های دولتی باشد.
علاوه بر اقامت در خوابگاه، خانه های قابل اجاره یکی دیگر از گزینه های اقامت می باشند. هر دانشگاه دارای سالن های ناهار خوری با کیفیت بالا است که خدمات غذایی را با قیمت مناسب ارائه می دهد. شما می توانید در سالن غذاخوری دانشگاه سه وعده غذا بخورید.

سیستم حمل و نقل عمومی در کلان شهرها، توسعه یافته است. با سیستم های جایگزین حمل و نقل عمومی مانند مترو، تراموای شهری، اتوبوس، تاکسی مشترک و اتوبوس سریع السیر حمل و نقل از یک مکان به مکان دیگر بسیار آسان است.

دانش آموزان از کارت تخفیف برای حمل و نقل درون شهر استفاده می کنند و هزینه های حمل و نقل در این کشور بسیار پایین است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌هایی دولتی ترکیه به شدت کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. در میان دانشگاه‌های خصوصی هم بنا به نوع رشته و دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، هزینه و شهریه متفاوت خواهد بود.

مقطع کارشناسی در ترکیه معمولا ۳ تا ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ تا ۵ سال و دکتری هم ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد.

دانشجویان خارجی، قبل از پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه باید دو آزمون را پشت سر بگذارند. آزمون نخست پیرامون اطلاعات یادگیری و دانش عمومی است.
آزمون دوم هم درباره دانش زبان ترکی در سطح ابتدایی است. پس قبل از اقدام برای تحصیل در ترکیه باید کمی با زبان این کشور آشنا شوید. این آشنایی هم در آزمون و هم در زندگی روزمره مفید واقع می‌شود. اگر چه زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مختلف رایج است اما برای برقراری ارتباطات راحت‌تر و ساده‌تر کردن زندگی روزمره بهتر است کمی ترکی بدانید.

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند اما به دانشجویان خارجی پیشنهاد می‌شود تا خود را تحت پوشش یک بیمه بین‌المللی مناسب و معتبر درمانی در بیاورند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلی مختلف هم به صورت زیر است:

 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی: ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار
 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان ترکی: ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار
 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار
 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان ترکی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه:

 • رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر
 • رشته معماری در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر

دانشگاه‌های دولتی ترکیه:

 • رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر
 • رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر
 • رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد.
میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ترکیه

در ابتدای امر برای ورود به امر پذیرش دانشگاه در ترکیه یا به اصطلاح applay باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی نماید . لذا در ذیل معادل مدارک تحصیلی در ایران و معادل آن در ترکیه را بیان می نماییم.

نکته 1: در صورت تحصیل در مقطع کاردانی با دوسال تحصیل و تحصیلات نیمه دانشگاهی و دو تا سه سال تحصیل پس از تحصیل دیپلم می توانید مدرک معادل Ön Lisans Diplomasi را به دست آورید.

نکته 2: مدرک کارشناسی و یا لیسانس در صورتی که بعد از دیپلم باشد معادل آن ، Lisans Diplomasi = Bachelor می باشد.

نکته 3: در صورت کسب مدرک کارشناسی مدرک معادل Yuksek Lisans Diplomasi = Master می باشد.

نکته 4: در صورتی که فرد دوره متمادی تحصیلی پنج ساله را بگذراند به طور مثال ادوار پزشکی مدرک معادل Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi را کسب می نمایید.

نکته 5: مدرک معادل مقطع دکتری در ترکیه برابر با ، phd می باشد .

در کشور ترکیه در حدود صد دانشگاه وجود دارد که در این میان هم دانشگاه خصوصی و هم دولتی وجود خواهد داشت.
در ترکیه شما باید برای ورود به دانشگاه باید یک آزمون ورودی را شرکت نمایید و مفاد این آزمون از ریاضیات تا حتی رشته فلسفه نیز در بر خواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش ترکیه:

 • ارائه اصل مدارک هویتی
 • ارائه اصل پاسپورت
 • شرکت در آزمون (YÖS) در کشور ترکیه و کسب نمره مورد نظر
 • ترجمه و اصل مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات
 • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا (TÖMER) ترکی

ابتدا «تطبیق تحصیلی» انجام دهید که سپس بتوانید از مدارس یا دانشگاهها حضورا استعلام برای ثبت نام کنید.

دفتر ایران: تهران، بلوار مرزداران، پلاک ١۵٢، طبقه ٢
(شنبه تا چهارشنبه 9:00 تا 18:00 و پنجشنبه 9:00 تا 13:00)

دفتر تهران:
021.44950680 (تهران)

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود.

مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که 3 سال به طول می انجامد.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند.

البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیرمی باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استانبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند.

دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. جهت تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه دوکوزایلول
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استامبول
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه غازی

نکته ی مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است.

دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.